تبلیغات
جغرافیای ایران - زندگی عشایرِی
جغرافیای ایران

زندگی عشایرِی

پنجشنبه 6 اسفند 1388

زندگی عشایری امروز می‌رود كه به فراموشی سپرده شود. مراتع كشورهایی كه زمانی زندگی كوچ‌نشینی داشته‌اند، امروز زیر سم دام‌ها پیموده می‌شود و كوچ عمودی هر روز محدود و محدودتر می‌شود.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی_ گردشگری_ جامعه شهری، روستایی و عشایری سه جامعه‌ای هستند كه در یك اقلیم جغرافیایی و تحت نظر یك حكومت می‌توانند وجود داشته‌باشند.
از نقطه نظر گردشگری، هر سه جامعه ویژگی خاص خود را دارند. اما جامعه عشایری از این جهت برای كشور ما اهمیت دارد كه در اكثر كشورهای اروپایی جامعه عشایری وجود ندارد، و از این جهت فرصت گردشگری عشایری تنها برای كشورهایی میسر است كه این جامعه سوم را دارا هستند. 
زندگی عشایر بر مبنای كوچ شكل می‌گیرد و از این لحاظ نظام عشایری را می‌توان با دو فاكتور محدوده جغرافیایی و جامعه شناختی بررسی كرد. آن‌چه كه در این نوشتار برای ما اهمیت دارد، نوعی از انواع گردشگری است كه می‌توانیم برای این جامعه تعریف كنیم. 
از آن‌جا كه زندگی عشایری در بسیاری از كشورها از بین رفته، خود این موضوع كنجكاوی بسیاری از گردشگران را جلب می‌كند تا با این نوع زندگی آشنا شوند. موضوع دیگر این‌كه عشایر ایران به همراه افغانستان، تاجیكستان، چین، شمال‌غربی آفریقا و كوه‌های كلیمانجارو تنها عشایری هستند كه كوچ عمودی(از كوه به دشت و برعكس) دارند و همین دست و پنجه نرم كردن با طبیعت متفاوت، شیوه‌ خاصی از سبك زندگی را برایشان پدید آورده كه منحصر به فرد،در نوع خود مترقی و شگفت‌انگیز است.
زندگی‌ عشایر با طبیعت آمیخته است. آن‌ها به سادگی اجداد و شبكه عشایری خود، اعم از ایل و طایفه و تیره و تش و اولاد و خانوار را می‌شناسند. در جامعه عشایری دام‌ها اسم دارند. در میان آن‌ها بدهكاری نشانه فقر نیست، بلكه شاخصه رونق زندگی است.قوانین نانوشته‌ای دارند كه كمتر كسی از آن‌ها تخطی می‌كند.مرگ در جنگ برایشان افتخار است و ساختار اجتماعی‌اشان گونه‌ای از هرم قدرت را نمایش می‌دهد. چادر زدن آن‌ها از تكنیك خاصی تبعیت می‌كند. طرح قالی و حتی دار قالی‌اشان با نوع دار قالی در جامعه روستایی فرق دارد. موسیقی‌اشان برای خود دنیایی است و عقایدشان در هر قدمی كه برمی‌دارند یا هر سخنی كه بر زبان می‌رانند، نمایان است.در هنگام كوج و در وقت اسكان و در گرمسیر و سردسیر، شیوه‌های ویژه برای ادامه حیات در پیش می‌گیرند. خواص گیاهان دارویی را به همان نسبت می‌شناسند كه وضعیت آب و هوا را در چند روز آینده پیش‌بینی می‌كنند.
آن‌ها پشم می‌چینند و شیر می‌دوشند و جاجیم می‌بافند و روغن می‌گیرند و ماست می‌زنند و شاهنامه می‌خوانند و تفنگ‌چی دارند و تنبیه می‌كنند و مهمان‌نوازند و سنت‌ها را گرامی می‌دارند و موی بز می‌ریسند و در سیاه چادرهایشان می‌آسایند.
زندگی عشایری یك دنیای هیجان انگیز و درعین حال پر مشقت است. از آن نوع زندگی‌هایی كه وقتی می‌بینیمشان، می‌گوییم خوش به حالشان و با این‌حال بیش از چند روز را نمی‌توانیم با نوع زندگی‌ آن‌ها سر كنیم.
گزاف نیست اگر بگوییم اروپاییان برای خوردن یك نان و ماست در چادر عشایر و بر روی گلیم دست‌بافت قرمز رنگ و در كنار بره تازه متولد شده كه بر سرش دستی بكشند، حاظرند صدها دلار بپردازند.
كلام آخر این‌كه، همه این ویژگی‌ها چنان جذاب است كه می‌توان در قالب گردشگری ماجراجویانه و گردشگری طبیعت گردی، تورهای تخصصی را طراحی و اجرا كرد.
فهرست وبلاگ

آرشیو

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در باره این سایت
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها